Greyhound – charakter, cena i opis rasy psa | Zwierzaki (2023)

Jest niezwykle szybki i, mimo swojego dość groźnego wyglądu, łagodny wobec ludzi. Chart greyhound to pies niezwykle wrażliwy, z silnie rozwiniętym instynktem łowieckim wobec mniejszych zwierząt. Zastanawiasz się nad jego kupnem? Dowiedz się więcej o tej rasie!

Mariusz Michalski

3 Komentarze

Greyhound – charakter, cena i opis rasy psa | Zwierzaki (1)

Rasy psów

Chart greyhound przyciąga wzrok swoją wyjątkowo elegancką i smukłą sylwetką. Mimo iż na pierwszy rzut oka może wzbudzać obawy sporymi rozmiarami, jest wyjątkowo przyjazny. Chart greyhound (znany również jako chart angielski) to pies o spokojnym i delikatnym usposobieniu. Już w średniowieczu był przede wszystkim doskonałym towarzyszem podczas polowań na jelenie, zające, sarny i lisy.

(Video) Borzoi - Top 10 Facts

Myśliwi wykorzystywali to, że ma silnie rozwinięty popęd łowiecki w stosunku do małych zwierząt. Greyhound to pies, który osiągał niezwykłą prędkość, więc jego zadaniem było dogonienie zdobyczy. Doskonały wzrok i szybkość były umiejętnościami, które pozwalały na prześcignięcie ofiary na otwartych przestrzeniach. Dziś już nie poluje, ale jest za to świetnym i wiernym przyjacielem.

Podstawowe informacje

👉 Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 68 do 71 cm, psy od 71 do 76 cm;
masa ciała: od 27 do 32 kg
Szatasierść: delikatny, gęsty
maść: jednolite czarne, czerwone, płowe, niebieskie, błękitne, pręgowane, białe; kolory jednolite z białym znaczeniami; łaciate
❤️ Długość życia10–14 lat
🐶 Charakterwytrzymały, silny, inteligentny, czuły, wrażliwy, łagodny, zrównoważony

Greyhound – rasa psa o spornej etymologii

Uważana jest za jedną z najstarszych ras na świecie, a jej przodkami były psy w typie sloughi czy saluki, które w starożytnym Egipcie wykorzystywano do polowań. Tam też znaleziono pierwsze ślady tych czworonogów. Charty greyhoundy mumifikowano i chowano razem ze swoimi właścicielami. Ich wizerunki często spotykane były w hieroglifach czy zdobiły egipskie grobowce. To greyhound pojawił się także m.in. w Odysei, gdzie jako jedyny rozpoznał powracającego po dziesięciu latach tułaczki Odyseusza.

Kliknij!Sussex spaniel

Rzymianie sprowadzili tę rasę do Europy, a Fenicjanie lub Celtowie – na Wyspy Brytyjskie. Od samego początku psy miały wysoki status wśród innych psów. Prawo brytyjskie od XI do XIV wieku mówiło o karze śmierci dla ludzi z plebsu, którzy odważyliby się posiadać greyhounda.

Greyhound – charakter, cena i opis rasy psa | Zwierzaki (2)

Zgodnie ze starym walijskim przysłowiem „dżentelmena można poznać po jego koniu, sokole i greyhoundzie” zwierzęta te stały się ulubieńcami angielskiej szlachty.

Do Polski rasa trafiła przed wojną, jednak nie była zbyt popularna. Do dziś hodowana jest przez nieliczne grono prawdziwych miłośników i zapaleńców.

Nie wiadomo do końca, skąd się wzięła sama nazwa greyhounda. Jedna z teorii zakłada, że jest to efekt tego, że wszystkie psy początkowo miały szarą maść. Z kolei XVI-wieczny naukowiec Caius uważał, że jest to zniekształcony wyraz łaciński gradus, czyli stopień (ang. grade) i odnosi się do wspomnianej już wysokiej rangi tych psów w społeczeństwie.

Inna hipoteza zakłada również zniekształcone słowo – tym razem gazehound, co oznacza psa polującego przy pomocy wzroku. Podczas pogoni psy te kierują się bowiem właśnie tym zmysłem, a nie węchem.

(Video) Chart polski - psi szlachcic

Arystokratyczny wygląd greyhounda sprawił, że stał się efektownie prezentującym się okazem wystawowym. Początkowo typy wystawowy i wyścigowy nie odbiegały od siebie budową. Jednak z czasem zaczęto je selekcjonować pod kątem wyglądu, a nie osiągów na torze. Te, które trafiały na konkursy, miały wysokie kłęby, smukłe łopatki, długie szyje. Nie liczyły się u nich instynkt łowiecki czy pasja biegania, tylko to, jak się prezentują.

Greyhound – pies elegancki i niekłopotliwy

Greyhound – charakter, cena i opis rasy psa | Zwierzaki (3)

Dystyngowany i pełen elegancji pies greyhound ma wyjątkowo spokojne usposobienie. Charakteryzują go:

 • wąska talia,
 • smukła sylwetka,
 • długa i muskularna szyja,
 • mocne i długie kończyny,
 • małe uszy – w kształcie płatka róży, półstojące lub całkiem stojące w momentach wzmożonego zainteresowania,
 • lekko wygięty ogon,
 • delikatna sierść – krótka i przylegająca,
 • silne szczęki o wyraźnej rzeźbie
 • klatka piersiowa głęboka i pojemna,
 • różne umaszczenie – m.in. czarne, białe, niebieskie, błękitne, czerwone, płowe, jasnopłowe, pręgowane, łaciate.
Kliknij!Jämthund

Zrównoważony, łagodny i bardzo wierny, dobrze odnajdzie się w rodzinie z dziećmi, które uwielbia. Nie sprawia kłopotów wychowawczych i może zamieszkać w mieszkaniu w bloku. Warunkiem jednak jest to, aby zapewniać mu odpowiednio długie i interesujące spacery.

Ile waży i mierzy ten chart? Greyhound to duży pies, o średnich wymiarach:

 • samiec może osiągnąć wagę od 29 do 32 kg oraz od 71 do 76 cm w kłębie,
 • samica waży od 27 do 29 kg i ma od 68 do 71 cm w kłębie.

Greyhound – duży, ale wrażliwy

Jaki jest charakter greyhounda? Przede wszystkim to niezwykły wrażliwiec, którego okres

dojrzewania trwa dość długo. Wymaga więc tego, aby traktować go delikatnie. W stosunku do obcych jest zdystansowany. Oprócz tego:

 • silnie przywiązuje się do właściciela i jego bliskich – szybko ich akceptuje i traktuje jako członków swojego stada,
 • nie ma tendencji do ucieczek,
 • nie wykazuje agresji,
 • szybko się uczy,
 • wykazuje wielką cierpliwość podczas kontaktów z domownikami.
Greyhound – charakter, cena i opis rasy psa | Zwierzaki (4)

To rasa, która jest dość łatwa w ułożeniu w porównaniu z innymi chartami. Jeśli uda ci się dobrze wychować greyhounda, będzie posłuszny i zawsze zareaguje na twój głos. Z kolei nieposłuszeństwo będzie efektem nieodpowiedniej tresury.

Jego wadą jest to, że ma silny instynkt łowiecki i niezbyt dobrze radzi sobie z różnymi warunkami atmosferycznymi. To pies, który z racji tego, że ma bardzo mały procent tłuszczu w stosunku do swojej wielkości (zazwyczaj jest to zaledwie 16 procent), nie lubi niskich temperatur. Dlatego na zimę zaopatrz go w ubranko.Potrzebuje też odpowiedniej smyczy, dostosowanej do tego nietypowej budowy.

Jest zdrowym i odpornym zwierzęciem. Jeśli jednak choruje, to najczęściej na:

 • nowotwory kości,
 • łuszczkę (schorzenie oczu),
 • rozszerzenie i skręt żołądka,
 • szmery serca,
 • niedoczynność tarczycy,
 • wrażliwość na niektóre leki – np. barbiturany podawane w narkozie, których nie metabolizuje.
Kliknij!Płochacz holenderski

Chart greyhound za to należy do jednej z nielicznych ras psów, które w zasadzie nie cierpią na dysplazję biodrową. Wykazuje natomiast podatność na wzdęcia i torsje. Żyje od 12 do 14 lat. W ciągu doby śpi nawet 18 godzin. Ciekawostką jest to rasa chętnie wykorzystywana przez weterynarzy jako… dawcy krwi.

(Video) Charty polskie

Poznaj charta greyhound – najszybszego ze wszystkich psów

Greyhound to rasa psa zaliczanego do jednego z najszybszych czworonogów. Rekordowa prędkość tego zwierzęcia wynosi 72 km/h. Sekret tych osiągnięć tkwi w jego budowie, a konkretnie w lekkiej, muskularnej sylwetce i dużemu sercu, które ma najwięcej skurczów na minutę oraz elastycznemu kręgosłupowi. Dodatkowo podczas biegu odrywa wszystkie kończyny od podłoża.

Zamiłowanie charta greyhounda do gonienia i sprawność sprawiły, że często ściga się na torach wyścigowych całego świata. Startuje w dwóch konkurencjach:

 • pogoń po torze za sztucznym zającem – ma do pokonania ok. 480 m, które przebiega średnio w 27–28 sekund;
 • coursingu – to dyscyplina, która polega na tym, że zwierzęta gonią atrapę ofiary na naturalnym terenie. W przeciwieństwie do pierwszego ze sportów – mogą brać w nim udział rodowodowe psy wszystkich ras. W rywalizacji bierze udział para, oceniana jest ich szybkość oraz technika pogoni za wabikiem.

Rasa greyhound należy jednak do krótkodystansowców, niezwykłą szybkość osiąga tylko na krótkim odcinku.

Pierwsza próba wyścigów chartów na prostym torze podjęta została w 1876 rok w Hendon w Anglii. W tym kraju największą frekwencją cieszyły się one tuż po drugiej wojnie światowej.

Z kolei w Ameryce Owen Patrick Smith w 1919 roku otworzył pierwszy profesjonalny tor z trybunami w Emeryville w Kalifornii.

Biorące udział w zawodach psy mają specjalne tatuaże na uszach, służące do identyfikacji, a także przechodzą specjalistyczne szkolenie. Kariera greyhounda kończy się w wieku od czterech do sześciu lat – zazwyczaj nie może się już ścigać lub przestaje być konkurencyjny.

Kliknij!Malinois
Greyhound – charakter, cena i opis rasy psa | Zwierzaki (5)

Jeśli chart greyhound nie bierze udziału w zawodach, pamiętaj, aby zapewnić mu odpowiednio dużo ruchu, podczas którego spożytkuje nadmiar energii. Wystarczy, że weźmiesz go w tym celu na jeden długi spacer dziennie. Jeśli ze swojego greyhounda zamierzasz uczynić sportowca, będziesz musiał zadbać o to, aby miał właściwe treningi i spacery, które pomogą mu utrzymać kondycję.

Kiedyś rozróżnienie na charty w typie wyścigowym i wystawowe było duże, dziś praktycznie już nie istnieje. Najczęściej hoduje się bowiem krzyżówkę tych dwóch typów, co oznacza, że są mniejsze, smuklejsze i inaczej umięśnione.

Ta wrodzona tendencja do gonienia wszystkiego, co się rusza, może przysparzać nieco kłopotów podczas wyjść. Dlatego każdy spacer z chartem powinien być przemyślany.

Charta greyhounda nie wolno też karmić przez godzinę lub dwie przed i po aktywności fizycznej.

Pielęgnacja chartów greyhoundów

Pielęgnacja nie jest kłopotliwa. Chart greyhound nie ma problemu z linieniem, ponieważ należy do gatunku krótkowłosego. Wystarczy go szczotkować raz na jakiś czas, regularnie przemywać oczy i uszy oraz myć zęby pastą pozbawioną fluoru. Oprócz tego należy dbać o pielęgnację łapek oraz przycinanie pazurów. Ze względu na to, że rasa ta ma wrażliwą skórę, nie zaleca się stosowania sprayów, płynów czy obroży owadobójczych.

(Video) Chart angielski whippet - pies szybki jak błyskawica!

Dla kogo greyhound jest odpowiedni?

To rasa, która jest bardzo rodzinna. Z racji tego, jak i swojej wrażliwości, chart greyhound powinien trafić nie tylko do odpowiedzialnego właściciela, ale i takiego, który okaże mu dużo uczucia i zadba o jego bezpieczeństwo podczas spacerów. Zaspokojeniem naturalnej potrzeby ruchu tego psa może być udział właśnie we wspomnianych już klasycznych wyścigach na owalnym torze lub w coursingu.

Greyhound – cena

Ile kosztuje chart greyhound? W hodowli cena greyhounda z rodowodem wynosi od 2000 do 3000 zł. W związku z tym, że jest to dość spory wydatek, warto wcześniej sprawdzić miejsce, w którym będziesz dokonywał kupna. Zawsze pomocne mogą być rejestry prowadzone przez Międzynarodową Federację Kynologiczną lub Polski Związek Kynologiczny..

Kliknij!Owczarek alzacki
Greyhound – charakter, cena i opis rasy psa | Zwierzaki (6)

Decydując się na tę rasę, weź pod uwagę, że chart greyhound jest dość kosztowny w utrzymaniu, bo lubi jeść, ale jednocześnie jest dość wybredny. Codzienne żywienie psa tak dużego i z różnymi preferencjami jest więc wyzwaniem, a wszelkie niedobory u aktywnie trenującego psa są szybko zauważalne.

Greyhound – zdjęcia

Greyhound – charakter, cena i opis rasy psa | Zwierzaki (7)
Greyhound – charakter, cena i opis rasy psa | Zwierzaki (8)

Dziś greyhound bywa wykorzystywany najczęściej jako pies wyścigowy lub do towarzystwa. Jeśli zdecydujesz się na jego kupno lub adopcję, pamiętaj, aby dobrze go pilnować – może uciekać! Jeżeli lubisz spędzać czas aktywnie na zewnątrz, zapewnisz czworonogowi odpowiednią dawkę ruchu i możliwości rozładowania energii. Z pewnością nie będziesz się nudzić w towarzystwie charta greyhounda i zyskasz wiernego przyjaciela.

Zobacz także:

 • Buldog angielski
 • Whippet
 • Chart perski
 • Seter angielski
 • Cocker spaniel angielski
 • Mastif angielski

Videos

1. Chart rosyjski Borzoj
(Tropidog radzi)
2. Exposing Mckamey Manor: The Full Truth
(Repzilla)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Jerrold Considine

Last Updated: 03/08/2023

Views: 5783

Rating: 4.8 / 5 (78 voted)

Reviews: 85% of readers found this page helpful

Author information

Name: Jerrold Considine

Birthday: 1993-11-03

Address: Suite 447 3463 Marybelle Circles, New Marlin, AL 20765

Phone: +5816749283868

Job: Sales Executive

Hobby: Air sports, Sand art, Electronics, LARPing, Baseball, Book restoration, Puzzles

Introduction: My name is Jerrold Considine, I am a combative, cheerful, encouraging, happy, enthusiastic, funny, kind person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.